Фотографії з телескопа "Хаббл"

Космічний телескоп Хаббл, названий так на честь свого винахідника Едвіна Хаббла, знаходиться на низькій орбіті Землі. На сьогоднішній день це найсучасніший і потужний телескоп вартістю близько одного мільярда доларів. Хаббл робить приголомшливі фотографії планет і їх супутників, астероїдів, далеких галактик, зірок, туманностей ... Висока якість знімків забезпечується тим, що телескоп перебуває над товстим шаром атмосфери Землі, яка не впливає на спотворення зображення. З його допомогою ми також вперше бачимо Всесвіт в ультрафіолетовому і інфрачервоному світлі. У цій частині представлені кращі фотографії галактик, зроблені телескопом.

NGC 4038 - галактика в сузір'ї Ворон. Галактики NGC 4038 і NGC 4039 - взаємодіючі галактики, що отримали назву «галактики антен»:

Галактика Вир (M51) у сузір'ї Гончі Пси. Складається з великої спіральної галактики NGC 5194, на кінці одного з рукавів якої знаходиться галактика-компаньйон NGC 5195:

Галактика Пуголовок (Tadpole Galaxy) в напрямку на сузір'я Дракона. У недалекому минулому галактика Пуголовок випробувала зіткнення з іншою галактикою, що призвело до утворення довгого хвоста з зірок і газу. Довгий хвіст надає галактиці схожість з пуголовком, звідки і відбулася її назва. Якщо слідувати земної аналогії, то в міру виростання пуголовка його хвіст буде відмирати - зірки і газ сформуються в карликові галактики, які стануть супутниками великий спіральної:

Квінтет Стефана - група з п'яти галактик в сузір'ї Пегаса. Чотири з п'яти галактик в Квінтеті Стефана перебувають у постійній взаємодії:

Галактика NGC 1672 з перемичкою знаходиться в сузір'ї Золота Риба, в 60 мільйонах світлових років від Землі. Знімок зроблений у 2005 році за допомогою камери Advanced Camera for Surveys:

Галактика Сомбреро (Messier 110) - спіральна галактика в сузір'ї Діва на відстані 28 млн світлових років від Землі. Як показали останні дослідження цього об'єкта телескопом Спітцер, є двома галактиками: плоска спіральна знаходиться всередині еліптичної. Дуже сильне рентгенівське випромінювання обумовлено на думку багатьох астрономів наявністю чорної діри з масою в мільярд сонячних мас у центрі цієї галактики:

Галактика цевочной Колесо (Pinwheel Galaxy). На сьогоднішній день - це найбільший і найбільш детальний знімок галактики зроблений телескопом Хаббла. Знімок був складений з 51 окремого кадру:

Линзообразная галактика NGC 7049 в сузір'ї Індіанець:

Галактика Веретено (NGC 5866) у сузір'ї Дракон. Галактика спостерігається практично з ребра, що дозволяє бачити темні області космічного пилу, що знаходяться в галактичної площини. Галактика Веретено знаходиться на відстані приблизно в 44 млн світлових років. Світлу потрібно близько 60 тисяч років, щоб перетнути всю галактику:

Галактика з перемичкою NGC 5584. Галактика за своїми розмірами лише трохи поступається Чумацькому Шляху. Вона має два домінуючих, чітко виділяються спіральні рукави і кілька деформованих, природа яких, можливо, пов'язана із взаємодією з сусідніми галактичними структурами:

NGC 4921 - галактика в сузір'ї Волосся Вероніки. Об'єкт був відкритий 11 квітня 1785 Вільямом Гершелем. Дане зображення зібрано з 80 фотографій:

Галактика NGC 4522 з перемичкою в сузір'ї Діва:

Галактика NGC 4449. У ході досліджень галактики за допомогою телескопа Хаббл астрономам вдалося сфотографувати картину активного зореутворення. Передбачається, що причиною процесу стало поглинання меншої галактики-супутника. На фотографіях в різних діапазонах видно тисячі молодих зірок, також в галактиці присутні масивні газопилові хмари:


NGC 2841 - галактика в сузір'ї Велика Ведмедиця:

Линзоподібна галактика Персей A (NGC 1275), складається з двох взаємодіючих галактик:

Дві спіральні галактики NGC 4676 (Mice Galaxies) у сузір'ї Волосся Вероніки, знімок зроблений в 2002 році:

Галактика Сигара (NGC 3034) - галактика з потужним зореутворенням в сузір'ї Велика Ведмедиця. У центрі галактики приблизно знаходиться надмасивна чорна діра, навколо якої обертаються дві менш масивні чорні діри, масою в 12 тис. і 200 сонць:

Arp 273 - група взаємодіючих галактик в сузір'ї Андромеди, що знаходиться на відстані 300 млн. світлових років від Землі. Більша з спіральних галактик відома як UGC 1810 і приблизно в п'ять разів важче сусідній:

NGC 2207 - пара взаємодіючих галактик в сузір'ї Великий Пес, в 80 мільйонах світлових років від Землі:

NGC 6217 - галактика типу в сузір'ї Мала Ведмедиця. Знімок зроблений на камеру Advanced Camera for Surveys (ACS) телескопа Хаббл в 2009 році:

Центавр A (NGC 5128) - лінзоподібна галактика в сузір'ї Центавр. Це одна з найяскравіших і близьких до нас сусідніх галактик, нас розділяє всього 12 мільйонів світлових років. По яскравості галактика займає п'яте місце (після Магелланових хмар, туманності Андромеди і галактики Трикутника). Радіогалактика є найпотужнішим джерелом радіовипромінювання:

NGC 1300 - галактика знаходиться на відстані близько 70 мільйонів світлових років у сузір'ї Ерідан. Розмір її становить 110 тисяч світлових років, це трохи більше нашої галактики Чумацький Шлях. Характерною особливістю цієї галактики є відсутність активного ядра, що вказує на відсутність центральної чорної діри. Зображення отримане з космічного телескопа Хаббл у вересні 2004 року. Воно є одним з найбільших зображень телескопа Хаббл, що показують галактику цілком:

Прогрес не стоїть на місці, і телескоп Хаббл планують замінити технічно більш досконалої обсерваторією під назвою «Джеймс Вебб». Відбудеться ця воістину історична подія за різними даними в 2016-2018 роках. Космічний телескоп імені Джеймса Вебба буде мати дзеркало 6,5 метрів в діаметрі (діаметр Хаббла - 2,4 метра) і сонячним щитом розміром з тенісний корт.